GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Krus 12872421
*
nr 1287 2421
Krus
4 st, Höganäs, Rörstrand & Gefle. Höjd: 12-42
Kondition: nagg
Utrop:
500 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 11 november 2019
kl 20:30:18
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
11/11 17:59:21
1
200 kr
11/11 18:42:06
2
150 kr
11/11 18:42:06
1
200 kr (Budbetjänt)
11/11 18:42:26
2
Vinnande bud
11/11 19:59:50
2
justering av budtak
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: höganäs keramik kruka krukor krus rörstrand & gefle
-
6095 Bojan
Kina, med trälock. Höjd: 18 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:32
*
Krus
Kondition: nagg
Läs om budbetjänten
nr 1287 2421
Krus
4 st, Höganäs, Rörstrand & Gefle. Höjd: 12-42
Kondition: nagg
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 250 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 11 november 2019 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
11/11 17:59:21 | 1 | 200 kr |
11/11 18:42:06 | 2 | 150 kr |
11/11 18:42:06 | 1 | 200 kr (Budbetjänt) |
11/11 18:42:26 | 2 | Vinnande bud |
11/11 19:59:50 | 2 | justering av budtak |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: höganäs keramik kruka krukor krus rörstrand & gefle
-
6095 Bojan
Kina, med trälock. Höjd: 18 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:32